Opstajemo u dobu potpune infiltracije interneta u sve pore našeg života i prisutvujemo neverovatnoj ekspanziji pojedinih brendova koji, iako popularni, tek sada doživljavaju svoj pun potencijal. Neki čak i premašuju svoju realnu vrednost. Uspeli smo da sveopštom manijom uzdignemo određene brendove na nivo religije. Nekada je bilo potrebno mnogo izgovorenih i napisanih reči kako bi nešto postalo tako kultno u društvu. Danas su to tri klika nekog klinca i debeo novčanik…
Pričam o Rolex satovima, opustite se. Hans Vizdorf (nemac) i drugar su osnovali pre 113. godina brend koji je svoj život započeo skromno. Rolex je rođen u Londonu, ali je ubrzo zatim „pobegao“ u Ženevu gde postaje najpoznatiji švajcarski ručni sat. Zašto vam ovo pričam? Svima je poznato ime Rolex i niko od nas se ne bi bunio da poseduje jedan (ili više). Zanimljivo je da njihovi satovi zapravo nisu toliko unikatni. Ne bih voleo da me neki ljubitelj satova pogrešno shvati, ali, suštinski, paleta modela satova ovog brenda je skromna i postoje alternative. Svi su napravljeni da budu takozvani „radni“ satovi tj. da imaju svoju svrhu, ne da budu nakit (što sada jesu). Neki su napravljeni za elektro-inženjere i trpe stravične promene magnetnog polja, neki su napravljeni da budu saputnici na putu do planinskog vrha, a neki prate ronioce u dubinu mora…
Upravo taj poslednji, Rolex Submariner, dostiže enormne cifre na tržištu polovnih/vintidž satova. I to ne samo zbog svojih karakteristika (postoje stotine sličnih satova), već zato što je među prvima. Kolekcionari i internet ga obožavaju. Ako imate neki od prvih modela iz kasnih 50-ih i ranih 60-ih godina prošlog veka smatrajte se bogatim. Tu su različiti fontovi i boje na ciferu, „pogrešni“ materijali, raznorazni efekti starenja i posebna patina… Nenormalni detalji. Model Submariner koji postoji preko 50 godina možete i dan danas da kupite (ili barem poželite). Prosečni posmatrač će reći da se malo toga suštinski na njemu promenilo.
Udavio bih vas detaljnijim objašnjenjem moje paralele, ali poenta je sledeća – Porsche 911 i Rolex Submariner su ponovo rođeni u vremenu u kom živimo. Sličnih su godina i ideja iza njihovog nastanka je ostala nepromenjena, iako su tehnološki izuzetno napredovali. A opet, izgled im se „nije“ promenio.
A što su stariji, to je veća pomama za njima. Tope Instagrame ili slične internete. Još ako su posebne serije – ludilu nema kraja, njihove cene eksponencijalno rastu iz dana u dan. Postoje bolji i skuplji brendovi u startu. Kod ručnih satova tu su AP, Patek, Brege, Lange… Kod automobila ne moram da nabrajam. Ali…
Mi ćemo uvek voleti taj 911 i ceniti ga više nego bilo šta drugo u automobilskom svetu, kao što će ljubitelj satova uvek ceniti i voleti Submariner-a. U duhu svega toga, posle verovatno iscrpnog uvoda i polovične razrade, predstavljamo Vladimirov Porsche 911 964 Carrera 2 iz 1991. godine. Ovaj primerak je gost svima poznatih skupova oko jezera na jugu Austrije, a i kako ne bi bio. Pored svega što čovek može da vidi tamo, 911 je liga za sebe. I kao takav, dospeo je čak i do Beograda.
Pored same činjenice da je ovo 911, vizuelno dve stvari odmah upadaju u oči. Midnight blue boja koja je vrlo diskretna (i to je čini takooo dobrom) i 18″ BBS RS sa zlatnim srcem i poliranim rubom. Takva obuća uvek uslovljava patos što je vlasnik bez problema ispoštovao. Automobil je stvarno poslastica za oči, gotovo skulptura, pogotovo zato što se ovako nešto ne viđa na našim ulicama. Vizuleni efekti su propraćeni i audio spektaklom bokser zvuka kroz Scart ozvučenje.
Istrajnost ideje „pogrešnog“ inženjerstva nas je dovela do obožavanja njenih decenijskih rezultata i sportskih uspeha. Porsche 911 mami, izaziva i uzbuđuje. Poseban je do te mere da je postao investicija, ne samo mašina za uživanje. A i zlato je investicija, pa vi razmislite…
AUTOR // Vukašin Medić
FOTOGRAFIJE // Vojislav Vujanić
Ostavite odgovor
Galerija
12