Testovi

McLaren 650S Spider – Terminator

 

Hudini vešanje

mclaren_650s_spyder_bud3_naslovna_23Ispod karoserije se krije ProActive vešanje gde su amortizeri međusobno povezani hidrauličnom vezom kojom upravlja elektronika. U odnosu na 12C ovde je vešanje tvrđe i to 22 posto napred i 37 posto pozadi. Istovremeno, ne sećam se kada sam prošao starom cestom preko Gornjeg Jelenja, prema Crnom Lugu, u udobnijem automobilu – pri tom mislim i na Citroene C5 i C6. Neravnine kao da ne postoje, nema čak ni neugodne buke vešanja, a naginjanje u krivinama ravno je nuli. Uzevši u obzir da su prednji točkovi dimenzija 19 x 8,5 a zadnji 20 x 11 inča stvar je time impresivnija. Po svim teorijama ovaj automobil bi trebalo da bude neupotrebljiv svugde, osim na stazi. Tajna se krije u činjenici da su felne kovane, samim tim lakše, i da se iza njih kriju karbon-keramički diskovi koji su tek nešto teži od pakle cigareta. I da, 650S dolazi isključivo sa njima, što znači da su deo serijske opreme.

 

Motor iz pakla

mclaren_650s_spyder_bud3_naslovna_30Da bi podigli snagu za samo 25 KS u odnosu na poslednju verziju 12C, 3,8l twin turbo V8 dobio je nove klipove i glave cilindara, krojene na osnovu iskustva iz P1. Novi su izduvni ventili i elektronika, a nov je i program menjača sklopljenog u Graziano Oerlikonu. Kad to sve stavite u cev pištolja, okrenete burence i pritisnete okidač, 650S ispaljuje brojke iz potpuno drugog sveta.
Oni malo zreliji setiće se Honde CRX 1,6 VTEC, koja je dugo bila pojam đavolje trkalice. Kad se pojavila, 100 km/h dostizala je za 8,4 sekunde. Za to vreme 650S uhvati 200 km/h i bez ikakve drame nastavlja juriš prema 333 km/h, na koje je ograničen. Stotku dograbi za tri sekunde! TRI! Jedini auto koji sam vozio da se tako ispaljivao bio je Ariel Atom – a on je bio satkan od cevi i težak poput komarca.

 

Telepatija

mclaren_650s_spyder_bud3_naslovna_13To je samo delić fascinacije. Ono gde vas 650S apsolutno zaprepasti je način na koji skreće. Dovoljno je da pomislite o ulasku u krivinu i on to jednostavno uradi, nema čekanja na nameštanje vešanja, kompromisa sa proklizavanjem. Istovremeno, sav taj osećaj vožnje je neprirodan. 650S ima takozvani Brake Steer sistem koji mu omogućava da kočenjem pojedinačnih točkova dodatno usmerava automobil, što u kombinaciji sa aktivnom aerodinamikom obavlja vrhunski. Težak 1370 kg (kad je suv) i s klasičnim, otvorenim diferencijalom kom pri raspodeli momenta pomažu i kočnice, 650S trebalo bi da bude teško upravljiv i nepredvidiv, a on je sve osim toga. Samim tim fali i onaj surovi osećaj borbe čoveka i mašine.

 

Kameleon

mclaren_650s_spyder_bud3_naslovna_24Spustili smo se nazad prema Grobniku po još jedan inženjerski šamar. Stavio sam kacigu na glavu, ugurao se u sedište i verovatno jedini na svetu, pronašao grešku McLarenu 650S. Kacigom sam dodirivao krov. Neoprostivo, zar ne? Šalim se naravno, mislim da bi mi to u slučaju kupovine McLarena 650S Spider bilo potpuno nebitno.
Na stazi McLaren izgledom deluje kao kod kuće, kao i pred pozorištem, hotelom ili pak u nekoj skrivenoj garaži. Izgledom je savršeno neutralan, poput farmerki. Lamborghini i Ferrari naprosto urlaju svojim izgledom „vidi mene!“. Ovaj automobil je u stanju da se stopi sa okolinom. Što se pak voznih karakteristika tiče, tek ovde pokazuje pravo lice i koliko još skriva iza vaših leđa. Na stazi vas apsolutno ništa ne ometa, jer je krojen da posao u gradu odrađuje odlično, a posao na stazi – savršeno. Precizan, oštar i prilagodljiv svakome. Koji god stil vožnje da bacite pred njega, on će spremno odgovoriti i poslušati svaku naredbu.

 

Sam vrh

mclaren_650s_spyder_bud3_naslovna_26I mogao bih reći da je suvoparan, bez emocija, veštački. Vozački možda i jeste. Ali me je celokupni utisak potpuno osvojio i to najviše enterijerom. Iza svih tih savršenih industrijskih prevara, preciznih spojeva, nepogrešive tehnologije, vidljiva je ljudska ruka. Svaki komadić naborane kože, lošeg šava, spoja alkantare, nesavršenosti koje zaista treba tražiti lupom, mene su apsolutno kupile. Ovo jeste automobil kojem oblik prati funkciju i koji je stvoren sa zadatkom da bude još brži i jači od 12C, ali je delo ljudskih ruku i umova koji trenutno predstavljaju sam krem svetskog automobilizma. Po pitanju svakodnevnog sportskog automobila, McLaren je definitivno najsvestraniji, najudobniji, a istovremeno i toliko oštar da se može meriti sa nekim supersportskim kup automobilima.

 
McLaren 650S Spider
Motor: twin turbo benzinski, V8
Snaga: 478 kW (650 KS) pri 7250 o/min
Moment: 678 Nm od 6000 o/min
Pogon: na zadnje točkove, sedam brzina SSG menjač
Ubrzanje 0 – 100 km/h: 3 s
Najveća brzina: 333 km/h
Potrošnja: 11,7 l/100 km
Emisija CO2: 275 g/km

 

Autor: Miroslav Zrnčević Mrgud

Fotografije: Vladimir Baće

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *