Kako vi zamišljate vozače trkačkih jednoseda i automobila? Da li su nedodirljivi? Jesu li to neka uzvišena bića koja mi, ljubitelji svega na točkovima, glorifikujemo? Da li su oni arogantni? Samo saznanje da ćemo imati priliku da sednemo i razgovaramo sa Milošem Pavlovićem je pokrenulo lavinu pitanja u glavi. Biti jedan na jedan sa našim najboljim vozačem u mračnoj hali Beogradskog sajma, dok u pozadini sevaju blicevi iznad njegovog Huracana GT3 je trenutak u vremenu koji će zauvek biti upisan u našoj aleji večnih sećanja i događaja. Možda nekada napravimo organizovanu turu kroz istu…
Da bi naš razgovor bio konkretan i nepretrpan informacijama koje već možete da nađete po internetu, odlučili smo da Miloša pitamo o osnovama njegovog posla koja su nama bila interesantna i da potom to sve upotpunimo njegovim ličnim pečatom. Biće vam sve jasno. Prvi utisak, pre samog početka razgovora, je da je Miloš Pavlović jedna skromna osoba, strpljiva i elokventna. Nije nedodirljiv, nije arogantan i vrlo je prizeman – jednak nama koji smo tu zbog njega.
Bud3: Vozači su obično osobe enigme za širu javnost. Da li je istina da dobar vozač mora biti introvertan, stidljiv i bez emocija? Kažu da kombinacija tih osobina omogućava vozaču da brzo i odlučno reaguje. U suprotnom, socijalna i emotivna osoba bi izgubila dragoceno vreme na preispitivanju svoje odluke.
MP: Slažem se. Ti si u svom automobilu sam. Tu si ti i tvoja mašina i moraš da budeš čovek koji uživa u meditaciji, koji voli da putuje sam, koji voli da se izoluje i to su kvaliteti koji će ti trebati da u tom automobilu izvučeš maksimum.
Bud3: Kako se meri uspeh vozača? Jasno je da su titule i podijumi merilo, ali postoji dosta vozača koji nikada nisu okićeni nekim ordenjem, ali ih opet smatramo izuzetnim vozačima. Šta se tu još krije, a da nije napisano crno-belo na papiru?
MP: Danas je auto sport takav da, bez obzira u kojoj kategoriji voziš, ti ono što možeš da uradiš je da svoj auto dovedeš do nekog maksimuma. Ako se zna da je maksimum tvog vozila plasman od trećeg do petog mesta, sve što je u tim granicama ili pak više od toga te čini uspešnim vozačem. Padok je jedan mali svet za sebe i svi znaju sve o svima. Malo selo, gde je sve javno i vozači se mere po tome kakve priče kruže o njima. Ako je, recimo, neki mehaničar impresioniran tvojim radom, to će se brzo pročuti. Ako si loša osoba, to će se pročuti.
Ali, najveće merilo talenta i budućeg uspeha jednog vozača je njegov uspeh u kartingu. Ako si postao šampion Sveta ili Evrope – ti ne možeš da budeš loš. Samo je pitanje šta je sve potrebno da u narednim kategorijama postigneš vrhunski rezultat. Ako izuzetnog vozača staviš u loše uslove rada, neće biti rezultata. Svi mi imamo specifičan pristup i ako tim to zna da prepozna, uspeh će doći.
Bud3: Koji su tvoji najbolji protivnici na stazi?
MP: Vozio sam sa svim vozačima moje generacije. Neki su otišli u Formulu 1, neki nisu… Najbolji vozač sa kojim sam vozio, a ovo nisu samo moje reči, je Đorđo Pantano. On je čovek koji je stvarno imao talenta. Mi dođemo na stazu, počnu kvalifikacije i svi izvozamo maksimum. Kažeš sebi – to je to. I onda dođe Pantano i svi budemo iza njega. Imao je taj specijalni dar za brzinu. On je bio vozač koji je osvojio sve – od kartinga do GP2 kategorije. Već sa 12 godina je imao ugovor sa AMG-om i njegov karting je bio srebrn i brendiran. Nažalost, odluke koje ne zavise od njega, već od njegovog menadžmenta su ga odvele dotle da propusti svoje šanse.
Bud3: Smatramo da su osvojene titule svakako tvoji najveći uspesi u krajeri. Ali, šta smatraš svojim najvećim uspehom van zvanične biografije? Neka tvoja mala lična pobeda?
MP: Smatram da je moj najveći uspeh svakako osvajanje svetske karting titule, ali kao što si rekao, to je neuporedivo sa nekim manjim, ličnim pobedama. Jedna tavka stvar mi se desila skoro, pre dva-tri meseca. Lamborgini me obično stavi da vozim trku sa nekim njima bitnim klijentom i to je bio slučaj na finalu supertrofea. Faktički sam delio auto sa čovekom koji je amater i daleko niži od mene. To znači da ja sedim vrlo nekomforno zarad opšteg dobra obojice u automobilu koji pritom nije moj. Posle deset krugova treninga, dao sam instrukcije timu kako da podese auto. Nakon svega toga, uspeo sam da obezbedim pol poziciju. To je za mene nešto vanserijski.
Bud3: Dogovorili smo se na početku razgovora da nećemo zalaziti u detalje koji se već uveliko mogu naći na internetu. Jedan veliki karbonski “detalj” je upravo iza nas – zasipaju ga blicevi. Šta možemo reći o Huracanu GT3, a da to nije opšte poznato?
MP: Šta može biti interesantno? Od svih automobila u GT3 šampionatu, ovaj automobil je napravljen u saradnji sa Dalarom, italijanskim proizvođačem. Dalara skoro pa ima monopol u proizvodnji GP2 i Formula 3 šasija. Ne samo to, već i većina Formula 1 timova ide kod njih na konsultacije. Čak i Ferari, nezvanično, tamo pravi šasiju. Zbog toga se ovaj automobil vozi kao formula. Kada voziš Bentli ili Mercedes osećaj je približniji klasičnom automobilu. Po stilu vožnje, ovaj Huracan, je, mogu slobodno to da kažem, identičan kao Formula 2.
Bud3: Što se mene tiče, ja vas više ne bih zadržavao. Dobio sam više nego što sam očekivao. Da li možemo ovaj razgovor da završimo neki mudrim rečima profesionalnog vozača trkačkih automobila?
MP: Moj otac mi je za trideseti rođendan poklonio trideset pravila života. Između ostalog, da bi bio srećan čovek, treba samo dve odluke u životu ispravno da doneseš i to kada biraš svoj put tj. posao i kada biraš ženu svog života. U suprotnom, moraćeš da budeš pametan svakog dana do kraja života.
AUTOR // Vukašin Medić
FOTOGRAFIJE // Vojislav Vujanić
toeto
kompletnu galeriju